De Making of ‘Zomerjurkjes van de prinsesjes Wilhelmina en Juliana’

 
Uitsnede van een ontwerp van Elke Scheffers
13 juni 2016
Kunsthistorica en voormalig conservator kostuum en textiel bij Paleis Het Loo

Vele handen maken licht werk. Zo ook bij de totstandkoming van de kleine kostuumopstelling ‘Zomerjurkjes van de prinsesjes Wilhelmina en Juliana’ op Paleis Het Loo. Wat komt er allemaal bij kijken om van een idee tot een concept en uiteindelijk tot het daadwerkelijke resultaat te komen? Deze post sluit aan op mijn eerdere blogverhaal over deze kleine tentoonstelling van 31 mei 2016.

Prinsen- en Prinsessendagen

Paleis Het Loo organiseert iedere zomer vier Prinsen- en Prinsessendagen, met allerlei leuke activiteiten voor kinderen. Speciaal voor onze jonge bezoekers, die in grote getale op deze dagen afkomen, wilde ik een kleine en aantrekkelijke tentoonstelling maken. En wat past beter bij de Prinsen- en Prinsessendagen dan een presentatie van zomerkleertjes van de Oranjeprinsessen Wilhelmina en Juliana?

Ontwerper Dirk Pieter Terpstra
Afb. 1. Ontwerper Dirk Pieter Terpstra

Dit idee had ik al een paar jaar geleden besproken met de ontwerper Dirk Pieter Terpstra (afb. 1 en 2). Aangezien wij vaak op dezelfde wijze denken, kwamen wij toen al onafhankelijk van elkaar op hetzelfde idee om een soort kijkdoos te maken rond het thema ‘zomervreugde’. Wilhelmina en Juliana brachten immers vele gelukkige zomers door in en rond Paleis Het Loo, in nauw contact met de natuur.

Eerste opzet van de tentoonstelling door Dirk Pieter Terpstra
Afb. 2. Eerste opzet van de tentoonstelling door Dirk Pieter Terpstra

Deze zomer kon het idee eindelijk worden gerealiseerd, dus de voorbereidingen konden beginnen. Wij haalden onze inspiratie onder andere van plaatjes op het internet, waar een paar tussen zaten die onze verbeelding prikkelden (afb. 3 en 4). Op de Kunstbeurs Pan zag ik een klok met een vrolijke voorstelling in perspectief waar ik enthousiast van werd en waar ik een filmpje van maakte (video, afb. 5). Gelukkig deelde Dirk Pieter mijn enthousiasme en ook hij had inspirerende beelden verzameld, waar uiteindelijk het definitieve ontwerp voor onze vitrine uit voort is gekomen. Vooral de invloed van de zwart-wit afbeelding van de scène uit Alice in Wonderland is leidend gebleken.

Inspiratiebeeld van het internet
Afb. 3. Inspiratiebeeld van het internet

Inspiratiebeeld van het internet
Afb. 4. Inspiratiebeeld van Alice in Wonderland van het internet

Illustraties

Voor de kinderproducten op Paleis Het Loo, zoals speurtochten en kindervitrines, werkt Paleis Het Loo samen met Elke Scheffers, die in haar eigen stijl hele aansprekende illustraties maakt (afb. 6). Deze sloten zo goed aan bij wat wij in gedachten hadden, dat wij haar vroegen om voor de inrichting en de beplakking van onze kijkdoos de tekeningen te maken (afb. 7 en 8).

Afb. 6. V.l.n.r.: Trudie Rosa de Carvalho, Elke Scheffers, Karlien Dijkstra en Dirk Pieter Terpstra in bespreking
Afb. 6. V.l.n.r.: Trudie Rosa de Carvalho, Elke Scheffers, Karlien Dijkstra en Dirk Pieter Terpstra in bespreking

Afb. 7. Ontwerp van Elke Scheffers voor een lange zijde van de vitrine
Afb. 7. Ontwerp van Elke Scheffers voor een lange zijde van de vitrine

Afb. 8. Ontwerp van Elke Scheffers van het chaletje van prinses Wilhelmina
Afb. 8. Ontwerp van Elke Scheffers van het chaletje van prinses Wilhelmina

Voor de tekstborden en de blow-ups van de prinsesjes, die ook onderdeel zijn van de inrichting, is Johan Wiericx als grafisch ontwerper verantwoordelijk (afb. 9 en 10). De tekstborden op kinderhoogte zijn speciaal geschreven voor jongere bezoekers.

En dan zijn er nog de vele handen die wij nodig hadden om alles wat wij bedacht hadden ook daadwerkelijk te bouwen en te realiseren. Onze collega’s van de facilitaire dienst hielpen ons met de opbouw van de vitrine, het plakken van de stickers en de installatie van het licht, dat daarna door onze ‘lichtman’, Frank Hulsebosch, perfect werd afgesteld. Maar er zijn nog zoveel meer collega’s die hun steentje bijdroegen, zoals onze projectleider, onze marketingafdeling, onze adviseur publieksinformatie en vele anderen (afb. 11).

Afb. 9 en 10. Opzet voor de blow-up van prinses Juliana en Introductiebord opgemaakt door Johan Wiericx
Afb. 9 en 10. Opzet voor de blow-up van prinses Juliana en Introductiebord opgemaakt door Johan Wiericx

Afb. 11. Collega Marcel van Berkel was verantwoordelijk voor het plakken van de stickers
Afb. 11. Collega Marcel van Berkel was verantwoordelijk voor het plakken van de stickers

Witte jurkjes

Een speciale rol was weggelegd voor onze textielrestaurator Hans Schuite met wie wij de eerste keuze bepaalden van de tentoon te stellen jurkjes (afb. 12 - 15). Vele jurkjes waren bruin verkleurd en vooral het witte jurkje met roze rozetten en linten zag er zorgwekkend uit. Toch heeft Hans het voor elkaar gekregen met veel weken, wassen met Universeel wasmiddel, het reinigingsmiddel dat met gedemineraliseerd water wordt gebruikt, vaak spoelen en dank zij ‘Dr. Beckmann Vlekkenduivel Roest’ om onder ander dit jurkje weer mooi wit te krijgen en toonbaar te maken.

Afb. 12. Kinderkleding op het kledingdepot van Paleis Het Loo
Afb. 12. Kinderkleding op het kledingdepot van Paleis Het Loo

Afb. 13. Textielrestaurator Hans Schuite in zijn atelier op Paleis Het Loo
Afb. 13. Textielrestaurator Hans Schuite in zijn atelier op Paleis Het Loo

Afb. 14. Kinderjurkje met roze rozetten van prinses Juliana, circa 1913
Afb. 14. Kinderjurkje met roze rozetten van prinses Juliana, circa 1913

Afb. 15. Het mooie resultaat na behandeling door Hans Schuite
Afb. 15. Het mooie resultaat na behandeling door Hans Schuite

Een tentoonstelling, hoe klein of groot dan ook, is teamwerk en dit eindresultaat maakt ons allemaal blij.

Afb. 16. Het eindresultaat van al ons teamwerk
Afb. 16. Het eindresultaat van al ons teamwerk

Aanvullingen

Vul deze informatie aan of geef een reactie

Reactie